The SZMMSZ5250BT1G is a Zener diode with a Zener voltage of 20V and a tolerance of 5%. It has a maximum power dissipation of 500mW and an impedance of 25 ohms. The diode is packaged in a SOD-123-2 case and is lead-free and RoHS compliant. It operates over a temperature range of -55°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Onsemi SZMMSZ5250BT1G technical specifications.
| Package/Case | SOD-123-2 |
| Height | 1.25mm |
| Impedance | 25R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.84mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Max Reverse Leakage Current | 100nA |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 500mW |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Tolerance | 5% |
| Width | 1.8mm |
| Zener Voltage | 20V |