The SZSMF12CT1G is a 5-channel unidirectional Zener diode with a clamping voltage of 23V and a minimum breakdown voltage of 13.3V. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. The diode is packaged in a SC package with a length of 2mm and a depth of 1.25mm. It is lead-free and RoHS compliant, with a maximum power dissipation of 100W and a peak pulse power of 100W.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Onsemi SZSMF12CT1G technical specifications.
| Package/Case | SC |
| Clamping Voltage | 23V |
| Depth | 1.25mm |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 100nA |
| Length | 2mm |
| Min Breakdown Voltage | 13.3V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 100W |
| Number of Unidirectional Channels | 5 |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 6A |
| Peak Pulse Power | 100W |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Standoff Voltage | 12V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Working Voltage | 12V |