
Switching Regulator, Voltage-mode, 7A, 425kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO8, SMD-8
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Power Integrations DPA425GN datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Height | 3.68mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 9.83mm |
| Max Input Voltage | 75V |
| Min Input Voltage | 16V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 6A |
| Output Power | 25.5W |
| Output Voltage | 220V |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 1.5W |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | DPA-Switch® |
| Topology | Flyback |
| Voltage - Output 1 | 220V |
| Width | 6.6mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Power Integrations DPA425GN to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
