
Switching Regulator, Voltage-mode, 7A, 425kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDIP8, DIP-8
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Power Integrations DPA425P datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 70W |
| Output Voltage | 220V |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | DPA-Switch® |
| Voltage | 75V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Power Integrations DPA425P to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
