
The LCS703HG is a high-temperature gate driver IC from Power Integrations. It features fault protection against over voltage, over temperature, and short circuit conditions. The device operates over a temperature range of -40°C to 150°C and is available in a 30-pin SZIP package. The LCS703HG is RoHS compliant and is suitable for use in a variety of applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Power Integrations LCS703HG datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Fault Protection | Over Voltage, Over Temperature, Short Circuit |
| Interface | On/Off |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 12.9A |
| Max Supply Current | 7.1mA |
| Max Supply Voltage | 15V |
| Min Supply Voltage | 11.4V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 10.4A |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HiperLCS™ |
| Supply Current | 5.4mA |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Power Integrations LCS703HG to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.