The LQA12B300C is a surface mount general purpose rectifier from Power Integrations with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum repetitive reverse voltage of 300V and a maximum reverse current of 25uA. The device is packaged in a TO-263-3 case and is available in tape and reel packaging with a quantity of 800 units per reel. The LQA12B300C is RoHS compliant and features a reverse recovery time of 11.5ns and a peak non-repetitive surge current of 350A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Power Integrations LQA12B300C technical specifications.
| Average Rectified Current | 6A |
| Package/Case | TO-263-3 |
| Forward Current | 12A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 300V |
| Max Reverse Current | 25uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 300V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 350A |