Power Integrations LQA20B300C technical specifications.
| Average Rectified Current | 10A |
| Package/Case | TO-263-3 |
| Forward Current | 20A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 300V |
| Max Reverse Current | 25uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 300V |
| Max Surge Current | 80A |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 350A |
| Power Dissipation | 52W |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Recovery Time | 12.6ns |
| Reverse Voltage | 300V |