Power Integrations LQA20T200C technical specifications.
| Average Rectified Current | 10A |
| Package/Case | TO-220-3 |
| Forward Current | 20A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 200V |
| Max Reverse Current | 500uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 200V |
| Max Surge Current | 100A |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 350A |
| Power Dissipation | 41.7W |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Recovery Time | 16ns |
| Reverse Voltage | 200V |