The LQA30B200C is a surface mount rectifier from Power Integrations with a maximum operating temperature of -55°C to 150°C. It has a maximum power dissipation of 56.8W and a maximum reverse voltage of 200V. The device is packaged in a TO-263-3 package and is RoHS compliant. It can handle a maximum average rectified current of 15A and a maximum surge current of 130A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Power Integrations LQA30B200C technical specifications.
| Average Rectified Current | 15A |
| Package/Case | TO-263-3 |
| Forward Current | 30A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 56.8W |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 200V |
| Max Reverse Leakage Current | 350A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 200V |
| Max Surge Current | 130A |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 350A |