The LQA40B200C is a surface mount rectifier from Power Integrations with a maximum operating temperature of -55°C to 150°C. It features a maximum reverse voltage of 200V and a maximum repetitive reverse voltage of 200V. The device has a maximum forward current of 40A and a maximum surge current of 170A. It is also RoHS compliant and available in a TO-263-3 package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Power Integrations LQA40B200C technical specifications.
| Average Rectified Current | 20A |
| Package/Case | TO-263-3 |
| Forward Current | 40A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 200V |
| Max Reverse Voltage (DC) | 200V |
| Max Surge Current | 170A |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 350A |