The LXA08B600 is a surface mount rectifier diode with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum reverse voltage of 600V and a maximum repetitive reverse voltage of 600V. The diode can handle a maximum forward current of 8A and a maximum surge current of 350A. It is packaged in a TO-263-3 package and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Power Integrations LXA08B600 technical specifications.
| Average Rectified Current | 8A |
| Package/Case | TO-263-3 |
| Forward Current | 8A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600V |
| Max Reverse Current | 250uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 600V |
| Max Surge Current | 350A |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 350A |
| Power Dissipation | 83W |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Recovery Time | 34ns |
| Reverse Voltage | 600V |