
The WT-1201 is a 12mm diameter piezo device with a voltage rating of 1.5V. It operates within a temperature range of -30°C to 70°C and has a self resonant frequency of 2.3kHz. The device is lead free and has a maximum operating supply current of 50mA. It is available in bulk packaging and features PC pin termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Soberton WT-1201 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Diameter | 12mm |
| Frequency | 2.4kHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | Through Hole |
| Operating Supply Current | 50mA |
| Packaging | Bulk |
| Self Resonant Frequency | 2.3kHz |
| Series | WT |
| Termination | PC Pins |
| Voltage Rating | 1.5V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Soberton WT-1201 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
