Stmicroelectronics BTA12-600B technical specifications.
| Height | 9.3mm |
| Hold Current | 50mA |
| Length | 10.4mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600V |
| Mount | Through Hole |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 4.6mm |