The BTA12-600BW is a TO-220AB package thyristor with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a maximum repetitive reverse voltage of 600V and a DC rated voltage of 600V. The device is RoHS compliant and lead free. It is available in a bulk packaging option and is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics BTA12-600BW technical specifications.
| Package/Case | TO-220AB |
| Current Rating | 12A |
| Height | 9.3mm |
| Hold Current | 50mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10.4mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600V |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 12A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Snubberless™ |
| DC Rated Voltage | 600V |
| Width | 4.6mm |