The BTB08-400BRG is a 400V TRIAC from Stmicroelectronics, packaged in a TO-220-3 case and designed for through hole mounting. It can handle a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -40°C. The device is lead free and has a current rating of 8A, with a hold current of 50mA. It is available in a packaging quantity of 50 units, packaged in rail/Tube.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics BTB08-400BRG technical specifications.
| Package/Case | TO-220-3 |
| Current Rating | 8A |
| Hold Current | 50mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RMS Current (Irms) | 8A |
| DC Rated Voltage | 400V |