Stmicroelectronics BZW50-100 technical specifications.
| Capacitance | 2.3nF |
| Package/Case | R |
| Clamping Voltage | 228V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 5kW |
| Max Surge Current | 28A |
| Mount | Through Hole |
| Operating Supply Voltage | 100V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Standoff Voltage | 100V |