Stmicroelectronics BZW50-150RL technical specifications.
| Capacitance | 1.7nF |
| Package/Case | R |
| Clamping Voltage | 343V |
| Diameter | 9.1mm |
| Diode Type | ZENER |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 5uA |
| Length | 9.1mm |
| Min Breakdown Voltage | 166V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 1mA |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 150V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 175A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 166V |
| Reverse Standoff Voltage | 150V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | BZW50, TRANSIL™ |
| DC Rated Voltage | 150V |