The BZW50-18B is a bidirectional transient voltage suppressor diode with a maximum operating temperature of 175 degrees Celsius. It features a plastic R6 package with 2 pins and an axial terminal position. The diode element material is silicon and the diode type is a trans voltage suppressor diode. The maximum reverse voltage is 18V, minimum breakdown voltage is 20V, and maximum non-repetitive peak reverse power dissipation is 5000W. The clamping voltage is a maximum of 41.5V and the nominal breakdown voltage is 22V. The power dissipation is a maximum of 6.5W.