The BZW50-68RL is a unidirectional Zener diode with a breakdown voltage of 75.6V and a clamping voltage of 157V. It has a maximum operating temperature range of -65°C to 175°C and is available in a 2-pin package. The device is RoHS compliant and has a maximum power dissipation of 5kW. It is designed for use in applications requiring transient voltage suppression.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics BZW50-68RL technical specifications.
| Capacitance | 3nF |
| Package/Case | R |
| Clamping Voltage | 157V |
| Diode Type | ZENER |
| Min Breakdown Voltage | 75.6V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 5kW |
| Max Surge Current | 1mA |
| Mount | Through Hole |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 68V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 382A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 68V |