Stmicroelectronics ESDA6V1S3 technical specifications.
| Capacitance | 120pF |
| Package/Case | SO |
| Depth | 7.6mm |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 2uA |
| Length | 13mm |
| Min Breakdown Voltage | 6.1V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 25A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 18 |
| Number of Elements | 18 |
| Number of Unidirectional Channels | 18 |
| Operating Supply Voltage | 5.25V |
| Package Quantity | 40 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peak Pulse Current | 25A |
| Peak Pulse Power | 200W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 6.1V |
| Reverse Standoff Voltage | 5.25V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ESDA, TRANSIL™ |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Rated Voltage | 6.1V |
| Width | 7.6mm |
| Working Voltage | 5.25V |