Stmicroelectronics L78L15ABZ-AP technical specifications.
| Package/Case | TO-92 |
| Dropout Voltage | 1.7V |
| Height | 4.95mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.95mm |
| Max Input Voltage | 35V |
| Min Input Voltage | 35V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 100mA |
| Min Output Voltage | 15V |
| Max Supply Current | 6.5mA |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 100mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 15V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Ammo Pack |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 39dB |
| Quiescent Current | 6.5mA |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 3.94mm |