Stmicroelectronics LD3985M47R technical specifications.
| Accuracy | 2% |
| Package/Case | SOT-23 |
| Dropout Voltage | 60mV |
| Height | 1.3mm |
| Input Bias Current | 85uA |
| Length | 3mm |
| Min Current Limit | 300mA |
| Max Input Voltage | 6V |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 550mA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 150mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 4.7V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 150uA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 1.75mm |