
Positive fixed 1.8V LDO voltage regulator with 0.15A maximum output current. Features current limit and thermal protection. Operates from a 2.4V to 5.5V input voltage range. Packaged in a 5-pin SOT-323 surface-mount plastic package with gull-wing leads, measuring 2.2mm(Max) x 1.35mm(Max) x 1mm(Max). Offers ±1.8% output voltage accuracy.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics LD59015C18R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SOT-323 |
| Package/Case | SOT-323 |
| Package Description | Small Outline Transistor |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 5 |
| PCB | 5 |
| Package Length (mm) | 2.2(Max) |
| Package Width (mm) | 1.35(Max) |
| Package Height (mm) | 1(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 1.1(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 0.65 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | LDO |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.8V |
| Polarity | Positive |
| Maximum Output Current | 0.15A |
| Minimum Input Voltage | 2.4V |
| Maximum Input Voltage | 5.5V |
| Accuracy | ±1.8% |
| Line Regulation | 0.001%/V(Typ) |
| Load Regulation | 0.001%/mA(Typ) |
| Maximum Quiescent Current | 0.06mA |
| Junction to Ambient | 645.69°C/W |
| Junction to Case | 116°C/W |
| Typical Quiescent Current | 0.031mA |
| Special Features | Current Limit|Thermal Protection |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Cage Code | SCR76 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics LD59015C18R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.