Stmicroelectronics LE33CZ-AP technical specifications.
| Accuracy | 2% |
| Package/Case | TO-92 |
| Dropout Voltage | 200mV |
| Input Bias Current | 1.5mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Min Current Limit | 150mA |
| Max Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 100mA |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 100mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 3mA |