Stmicroelectronics LE45ABZ-TR technical specifications.
| Accuracy | 1% |
| Package/Case | TO-226-3 |
| Input Bias Current | 1.5mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 100mA |
| Min Output Voltage | 4.5V |
| Max Supply Current | 3mA |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 100mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 4.5V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60dB |
| Quiescent Current | 1mA |