The LED6001TR from Stmicroelectronics is a 60V SEPIC driver with analog and PWM dimming capabilities, operating at a frequency of 1MHz. It is available in the HTSSOP package and is designed for surface mount applications. The device is RoHS compliant and has an operating temperature range of -40°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics LED6001TR technical specifications.
| Package/Case | HTSSOP |
| Dimming | Analog, PWM |
| Frequency | 1MHz |
| Max Input Voltage (DC) | 36V |
| Min Input Voltage (DC) | 5.5V |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 5.5V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Voltage | 60V |
| Max Supply Voltage | 36V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 60V |