
The LET9060F is a surface mount N-channel enhancement mode MOSFET with a maximum drain source voltage of 80V and a maximum continuous drain current of 12A. It has a maximum frequency of 1000MHz and a maximum power dissipation of 130000. The device is packaged in a Case M-250 and has a seated plane height of 3.94mm. It operates over a temperature range of -65°C to 200°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics LET9060F datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Case M-250 |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Package Length (mm) | 9.91(Max) |
| Package Width (mm) | 6.09(Max) |
| Package Height (mm) | 3.94(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 3.94(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| Channel Type | N |
| Configuration | Single |
| Channel Mode | Enhancement |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Drain Source Voltage | 80V |
| Maximum Continuous Drain Current | 12A |
| Maximum Frequency | 1000MHz |
| Maximum Power Dissipation | 130000mW |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Typical Power Gain | 18dB |
| Output Power | 75(Typ)W |
| Typical Input Capacitance @ Vds | 77@28VpF |
| Cage Code | SCR76 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8541290095 |
| Schedule B | 8541290080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics LET9060F to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.