
The LET9060S is a 80V surface mount RF transistor from Stmicroelectronics. It has a maximum operating temperature of 165°C and a minimum operating temperature of -65°C. The device is RoHS compliant and has a package quantity of 50 units in rail/Tube packaging. The LET9060S has a continuous drain current of 7A and an output power of 60W.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics LET9060S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Continuous Drain Current (ID) | 7A |
| Current Rating | 12A |
| Frequency | 960MHz |
| Gain | 17.2dB |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 1GHz |
| Max Operating Temperature | 165°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Output Power | 60W |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Technology | LDMOS |
| Test Voltage | 28V |
| Voltage Rating | 80V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics LET9060S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
