
The LET9060STR is an 80V LDMOS RF transistor with a current rating of 12A and a frequency of 960MHz. It has an output power of 60W and is packaged in a ROHS compliant, plastic POWERSO-10RF package with 2 pins. The device is RoHS compliant and suitable for use in high-power RF applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics LET9060STR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 12A |
| Frequency | 960MHz |
| Gain | 17.2dB |
| Output Power | 60W |
| Package Quantity | 600 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Technology | LDMOS |
| Test Voltage | 28V |
| Voltage Rating | 80V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics LET9060STR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
