The LET9120M is a dual N-channel enhancement mode RF transistor from Stmicroelectronics. It features a maximum drain source voltage of 80V and a maximum continuous drain current of 18A. The device operates within a temperature range of -65°C to 200°C and has a maximum frequency of 1000MHz. The LET9120M is designed for screw mounting and has a typical power gain of 18.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics LET9120M datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Case M-252 |
| Pin Count | 5 |
| PCB | 5 |
| Package Length (mm) | 34.16 |
| Package Width (mm) | 10.34(Max) |
| Package Height (mm) | 5.33(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 5.33(Max) |
| Mounting | Screw |
| Channel Type | N |
| Configuration | Dual Common Source |
| Channel Mode | Enhancement |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Maximum Drain Source Voltage | 80V |
| Maximum Continuous Drain Current | 18A |
| Maximum Frequency | 1000MHz |
| Maximum Power Dissipation | 217000mW |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Typical Power Gain | 18dB |
| Output Power | 120(Min)W |
| Cage Code | SCR76 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8541290095 |
| Schedule B | 8541290080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics LET9120M to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.