
Trans RF MOSFET N-CH 80V 20A 5-Pin Case M-246 Loose
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics LET9150 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Case M-246 |
| Pin Count | 5 |
| PCB | 5 |
| Package Length (mm) | 29.08(Max) |
| Package Width (mm) | 5.97(Max) |
| Package Height (mm) | 5.08(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 5.08(Max) |
| Mounting | Screw |
| Channel Type | N |
| Configuration | Dual Common Source |
| Channel Mode | Enhancement |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Maximum Drain Source Voltage | 80V |
| Maximum Continuous Drain Current | 20A |
| Maximum Frequency | 2000MHz |
| Maximum Power Dissipation | 269000mW |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Typical Power Gain | 20dB |
| Output Power | 175(Typ)W |
| Typical Input Capacitance @ Vds | 68@32VpF |
| Cage Code | SCR76 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8541290095 |
| Schedule B | 8541290080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics LET9150 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.