The LF120ABDT is a single output linear voltage regulator with a fixed output voltage of 12V and an output current of 500mA. It is packaged in a TO-252-3 lead-free package and is suitable for surface mount applications. The regulator has a maximum input voltage of 16V and a maximum supply current of 12mA. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C and has a power supply rejection ratio of 54dB. The LF120ABDT is RoHS compliant and is available in a rail/Tube packaging quantity of 75.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics LF120ABDT technical specifications.
| Package/Case | TO-252-3 |
| Input Bias Current | 700uA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 16V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Output Voltage | 12V |
| Max Supply Current | 12mA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12V |
| Package Quantity | 75 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 54dB |
| Quiescent Current | 1.5mA |