Stmicroelectronics LF18ABDT technical specifications.
| Accuracy | 1% |
| Package/Case | DPAK |
| Max Input Voltage | 16V |
| Min Input Voltage | 3V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.8V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 1mA |