The LF18ABPT is a surface mount linear voltage regulator from Stmicroelectronics with a maximum input voltage of 16V and a minimum input voltage of 3V. It features a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. The regulator has a fixed output voltage of 1.8V and an output current of 500mA. It is RoHS compliant and lead free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics LF18ABPT technical specifications.
| Package/Case | TO-252-5 |
| Input Bias Current | 500uA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 16V |
| Min Input Voltage | 3V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Output Voltage | 1.8V |
| Max Supply Current | 12mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 75 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60dB |
| Quiescent Current | 1mA |