Stmicroelectronics LF18CDT-TRY technical specifications.
| Accuracy | 2% |
| Package/Case | TO-252-3 |
| Dropout Voltage | 400mV |
| Max Input Voltage | 16V |
| Min Input Voltage | 3V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.8V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 12mA |