The LF25ABPT is a 2.5V fixed output linear voltage regulator with an output current of 500mA and a maximum input voltage of 16V. It operates within a temperature range of -40°C to 125°C. The device is available in a RoHS compliant PPAK-5 package, supplied in quantities of 3000. The LF25ABPT is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics LF25ABPT technical specifications.
| Input Bias Current | 500uA |
| Max Input Voltage | 16V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5V |