Stmicroelectronics LF27ABDT technical specifications.
| Package/Case | TO-252-3 |
| Input Bias Current | 500uA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 16V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Output Voltage | 2.7V |
| Max Supply Current | 12mA |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.7V |
| Package Quantity | 75 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65dB |
| Quiescent Current | 1mA |