The LF27ABDT-TR is a single-output linear voltage regulator with a fixed output voltage of 2.7V and a maximum output current of 500mA. It has a quiescent current of 1mA and a maximum supply current of 12mA. The regulator can handle a maximum input voltage of 16V and operates over a temperature range of -40°C to 125°C. It is available in a TO-252-3 package and is lead-free and RoHS compliant. The LF27ABDT-TR is suitable for use in surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics LF27ABDT-TR technical specifications.
| Package/Case | TO-252-3 |
| Input Bias Current | 500uA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 16V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Output Voltage | 2.7V |
| Max Supply Current | 12mA |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.7V |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65dB |
| Quiescent Current | 1mA |