The LF33ABPT is a 3.3V fixed linear voltage regulator from Stmicroelectronics. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C and has a maximum input voltage of 16V. The regulator is capable of delivering 500mA of output current and has a power supply rejection ratio of 65dB. It is packaged in a TO-252-5 surface mount package and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics LF33ABPT technical specifications.
| Package/Case | TO-252-5 |
| Input Bias Current | 500uA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 16V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Output Voltage | 3.3V |
| Max Supply Current | 12mA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 75 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65dB |
| Quiescent Current | 1mA |