The LF33ABPT-TR is a single linear voltage regulator with a maximum output voltage of 3.3V and a maximum output current of 500mA. It operates within a temperature range of -40°C to 125°C and is packaged in a TO-252-5 surface mount package. The regulator is lead-free and RoHS compliant. It has a power supply rejection ratio of 65dB and a quiescent current of 1mA. The maximum input voltage is 16V and the maximum supply current is 12mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics LF33ABPT-TR technical specifications.
| Package/Case | TO-252-5 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 16V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Output Voltage | 3.3V |
| Max Supply Current | 12mA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | Fixed |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65dB |
| Quiescent Current | 1mA |