The LF33ABV-DG is a single output linear voltage regulator with an output voltage of 3.3V and a maximum output current of 500mA. It has a dropout voltage of 400mV and a power supply rejection ratio of 65dB. The device is available in a TO-220-3 package and is mounted through a hole. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics LF33ABV-DG technical specifications.
| Accuracy | 1% |
| Package/Case | TO-220-3 |
| Dropout Voltage | 400mV |
| Max Input Voltage | 16V |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Min Output Voltage | 3.3V |
| Max Supply Current | 12mA |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65dB |
| Quiescent Current | 1mA |