The LF33CPT-TRY is a 3.3V linear voltage regulator with an output current of 500mA. It operates within a temperature range of -40°C to 125°C and is packaged in a TO-252-5 case. This device is RoHS compliant and meets AEC-Q100 standards for automotive applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics LF33CPT-TRY technical specifications.
| Accuracy | 2% |
| Package/Case | TO-252-5 |
| Max Input Voltage | 16V |
| Min Input Voltage | 2V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Min Output Voltage | 3.3V |
| Max Supply Current | 12mA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65dB |
| Quiescent Current | 2mA |