The LF33CV5V is a linear voltage regulator with a fixed output voltage of 3.3V and an output current of 1A. It operates within a temperature range of -40°C to 125°C and has an input bias current of 500uA. The device is available in a SIP5 package and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics LF33CV5V technical specifications.
| Input Bias Current | 500uA |
| Max Input Voltage | 16V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3V |