
Dual operational amplifier featuring JFET inputs for low input bias and offset current. Offers a 4MHz gain bandwidth product and 16V/µs slew rate. Operates with dual supply voltages from ±3V to ±9V (max ±18V). Includes two amplifiers per package, with a 70dB common mode rejection ratio and 60mA output current. Packaged in a through-hole DIP for easy mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics LF353N datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Bandwidth | 4MHz |
| Package/Case | DIP |
| Common Mode Rejection Ratio | 70dB |
| Dual Supply Voltage | 9V |
| Gain Bandwidth Product | 4MHz |
| Height | 3.3mm |
| Input Bias Current | 200pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 10mV |
| Input Offset Voltage-Max | 10mV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 9.27mm |
| Max Dual Supply Voltage | 18V |
| Min Dual Supply Voltage | 3V |
| Max Input Voltage | 15V |
| Min Input Voltage | -12V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 18V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1.4mA |
| Output Current | 60mA |
| Output Current per Channel | 40mA |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 680mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Slew Rate | 16V/µs |
| Slew Rate-Nom | 13V/µs |
| Supply Current | 3.2mA |
| Technology | BIFET |
| Unity Gain Bandwidth Product | 4MHz |
| Voltage Gain | 106.02dB |
| Width | 6.35mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics LF353N to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
