The LF35ABDT-TR is a single-output linear voltage regulator from Stmicroelectronics with a fixed output voltage of 3.5V and an output current of 500mA. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C and is packaged in a DPAK surface mount package. The device has a maximum input voltage of 16V and a maximum supply current of 12mA. It also features a power supply rejection ratio of 60dB and a quiescent current of 1mA. The LF35ABDT-TR is RoHS compliant and lead free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics LF35ABDT-TR technical specifications.
| Package/Case | DPAK |
| Input Bias Current | 500uA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 16V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Output Voltage | 3.5V |
| Max Supply Current | 12mA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.5V |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60dB |
| Quiescent Current | 1mA |