Stmicroelectronics LF85CDT-TRY technical specifications.
| Accuracy | 2% |
| Package/Case | DPAK |
| Max Input Voltage | 16V |
| Min Input Voltage | 2V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Min Output Voltage | 8.5V |
| Max Supply Current | 12mA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 8.5V |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 57dB |
| Quiescent Current | 2.5mA |