Stmicroelectronics LF85CPT-TR technical specifications.
| Accuracy | 2% |
| Package/Case | TO-252-5 |
| Height | 2.4mm |
| Input Bias Current | 700uA |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6.6mm |
| Max Input Voltage | 16V |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Min Output Voltage | 8.5V |
| Max Supply Current | 12mA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 8.5V |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 57dB |
| Quiescent Current | 1.5mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 6.2mm |