Stmicroelectronics LK112M25TR technical specifications.
| Package/Case | SOT-23-5 |
| Dropout Voltage | 290mV |
| Height | 1.3mm |
| Input Bias Current | 175uA |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3mm |
| Min Current Limit | 150mA |
| Max Input Voltage | 14V |
| Min Input Voltage | 3V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 150mA |
| Min Output Voltage | 2.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 150mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 250uA |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 1.75mm |