The LK112M36TR is a single-output linear voltage regulator with a fixed output voltage of 3.6V and an output current of 150mA. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C and has a maximum input voltage of 14V. The device is packaged in a SOT-23-5 package and is lead-free. It has a quiescent current of 250uA and a power supply rejection ratio of 55dB.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics LK112M36TR technical specifications.
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 14V |
| Min Input Voltage | 4.1V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Output Voltage | 3.6V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 150mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.6V |