
Serial I2C EEPROM memory, 512K-bit density organized as 64K x 8. Features a 1 MHz maximum operating frequency and 900 ns maximum access time. Supports wide operating supply voltages from 1.7V to 5.5V, with typical options at 1.8V, 2.5V, 3.3V, and 5V. Housed in an 8-pin UFDFPN EP package, a 2x3mm ultra-thin, fine-pitch, no-lead surface-mount design with an exposed pad. Offers 200 years of data retention and hardware data protection.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics M24512-DFMC6G datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | DFN |
| Package/Case | UFDFPN EP |
| Package Description | Ultra Thin Fine Pitch Dual Flat Package No Lead, Exposed Pad |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 8 |
| PCB | 8 |
| Package Length (mm) | 2 |
| Package Width (mm) | 3 |
| Package Height (mm) | 0.53 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.55 |
| Pin Pitch (mm) | 0.5 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Density | 512Kbit |
| Interface Type | Serial-I2C |
| Maximum Operating Frequency | 1MHz |
| Maximum Access Time | 900ns |
| Organization | 64Kx8 |
| Maximum Operating Current | 5mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5V |
| Density in Bits | 524288bit |
| Data Retention | 200(Min)Year |
| Hardware Data Protection | Yes |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Min Operating Supply Voltage | 1.7V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Programming Voltage | 1.7 to 5.5V |
| Cage Code | SCR76 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542320051 |
| Schedule B | 8542320050 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics M24512-DFMC6G to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.